środa, 20 czerwca 2018

BOOKS | Krystyna Chodorowska - Triskel. Gwardia / premiera 20.06.2018 #wolnasidheania


Prawie miesiąc ciszy, znów. Ale wracam, bo po prostu czuję teraz jakiś magiczny flow. Nie wracam z byle czym. Żegnałam się książką i przywitam się książką. Tym razem pozycja od mojego ulubionego już wydawnictwa Uroboros. Przed Państwem dzisiejsza premiera, czyli "Triskel. Gwardia" autorstwa Krystyny Chodorowskiej. Ciekawi co znajdziecie w środku i jakie jest moje skromne zdanie w kwestii tego tytułu. Zapraszam do dalszej części posta.


Młodość w trudnym czasie imperialnej zagłady. Walka o wolność, o Wolną Sidheanie. W pierwszej z trzech części, zatytułowanej "Duncan" poznajemy losy młodego mężczyzny, który walczy o wolność swojego Imperium. Aktualnie wymierza sprawiedliwość zbrodniarzom. Poznajemy także jego wspomnienia, to jak wszystko się zaczęło, myśli krążące wokół szkoły, ludzi, przeprowadzonych akcji w imię wolności oraz osobę Sinead. Kiedy Duncan dostaje zlecenie zgładzenia ważnej osobistości, co wiąże się z wylotem do Scyld City nie zastanawia się ani chwili, kontaktuje się ze swoją starą znajomą, dla której poświęcił kilka lat swojego życia na odsiadce. 

Kiedy przylatuje na miejsce i trafia pod wskazany przez Sinead adres, w chwili oczekiwania dowiaduje się jak ważna stała się, ta mała, niepozorna dziewczyna dla miasta i dla fundacji. Duncan dostrzega jej przemianę w pewną siebie kobietę, która wie czego chce. Wymieniają ze sobą kilka zdań odnośnie swojej aktualnej sytuacji i Sinead po ważnym telefonie znika. 


W drugiej części zatytułowanej "Gwardia", poznajemy losy ludzi do niej należących, czyli Sinead ukrywającej się pod pseudonimem MayDay, Burzy i Kreta. Ich nadprzyrodzone zdolności mają służyć miastu w walce ze złem. Ostatnie z wezwań dotyczyło tajnego zlecenia. Ekipa ma chronić ważną jegomość lorda Alexandra podczas jego wizyty w Scyld City. Mimo, iż Sinead ma o tym swoje zdanie, ponieważ wie, że przez tego człowieka jej miejsce na ziemi ulega wyniszczeniu - wszyscy zgadzają się podjąć zadania. Kiedy lord zjawia się w mieście, dochodzi do napaści ze strony młodocianych rebeliantów, jak się okazuje na jego sobowtóra. 

Wszystkie wystąpienia mają zostać odwołane, jednak lord uważa, że powinien wystąpić na najważniejszym z nich i wygłosić przemówienie na uniwersytecie. Gwardia ochrania zbrodniarza Sidhenii, a Sinead dostaje dużo tłumaczącą wiadomość. Poraz kolejny dochodzi do ataku rebeliantów na lorda, jednak Gwardia szybko wyprowadza lorda ze strefy zagrożenia. Dochodzi do starcia pomiędzy przyszłym oprawcą lorda, a Sinead, która wymusza na nim rezygnację z prób zgładzenia człowieka. Dzieciaki, które zaatakowały dwa razy, w geście zrobienia widowiska, zostają zatrzymane i poddane resocjalizacji, gdzie gwardziści mają zadbać o to, aby nauczyli się kontrolować swoje moce. 

Młodzi rebelianci, Wróżka, Kromlech, Głóg i Ognik zostają powołani do pomocy przy remoncie baru, który jest własnością fundacji. Ojciec Patric przyprowadza także własną ekipę remontową, której chce dać szanse na postawienie na nogi po przybyciu do miasta. Niestety kilka dni później, zostaje wszczęty alarm. Z muzeum ginie kilka eksponatów, a sprawcy kradzieży używają technologii która nie pochodzi z tego wymiaru. Gwardziści muszą działać, zanim będzie za późno.


Część 3, czyli "Lazur". Burza udaje się na bal ze swoim przyjacielem Danielem, jednym z bogatszych dziedziców ogromnej firmy. Na gali ma zostać wręczona nagroda Filantropa Roku. Wcześniej jednak zostaje otwarta licytacja unikatowych przedmiotów, w której Daniel wygrywa przepiękny naszyjnik dla swojej towarzyski. Chwilę później dochodzi do ataku na hotel. Istoty w specyficznych zbrojach przychodzą po kamienie, krzywdząc osoby z balu oraz porywając Daniela. 

Jedna z uczestniczek przyjęcia Opal zdradza gwardzistom informację na temat Lazura, który może pomóc im odnaleźć zaginionego. Gwardziści udają się do świątyni, gdzie tylko Sinead widzi, słyszy i rozmawia z Lazurem. Nikt do końca nie wie, czym lub kim on jest. Jedna z przyjaciółek Sinead zostaje porwana, a nasza bohaterka musi zrobić wszystko, żeby ją uwolnić. Zostaje więc wpakowana do ciemnej furgonetki i podłączona do wykrywacza kłamst. Później okazuje się, że nie tylko taki zabieg został na niej wykonany. W mieście w niewyjaśnionych okolicznościach giną ludzie. Kret zaczyna szukać pomocy u znajomej w Podziemiu, która zgadza się im pomóc w poszukiwaniu Daniela. 

Kilka sytuacji, alarmów i gwardziści docierają do okrętu podwodnego i więźnia. Dochodzi także do rozpoznania wroga i unicestwienia go. Jaką rolę odegrał w tym wszystkim ojciec Patric? Co stało się z Duncanem? Gdzie podziały się dzieciaki? Co dzieje się z Sidhenią? Tego dowiesz się siegając po dzisiejszą premierę!


Coraz częściej sięgam po fantastykę. Tym razem, gdy zaczęłam czytać i bardziej zagłębiłam się w losy bohaterów, dostrzegam nawet wizję postapo. Nowe rządy w Imperium, bunt, walka o wolność i zupełnie druga strona barykady, gdzie jest spokojnie ale do czasu. Rebelianckie akcje z przytupem. Krystyna Chodorowska, ukazała wizję świata walczącego, ludzi którzy poprzez swoją indywidualność muszą uważać na każdy swój krok. Można by się tutaj doszukiwać nawet alegorii, ale to nie jest książka historyczna, więc to odłóżmy na kiedy indziej. Książka jest niesamowicie lekka i przyjemna. Podzielenie jej na 3 części, które wzajemnie się uzupełniają było dobrym zamierzeniem. Bardzo rozbudowane dialogii, czy opisy, ale także bardzo ciekawa akcja która potrafi pochłonąć czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Czuję się bardzo pozytywnie zaskoczona, bo jest to pierwsza książka tej autorki, po przeczytaniu której czuję już niedosyt, a zakończenie podpisane "Koniec tomu pierwszego" sprawiło, że już nie mogę doczekać się dalszych przygód Sinead i reszty ekipy. Ogromne gratulacje dla Pani Krystyny Chodorowskiej, bo skoro jej styl pisania zaciekawił mnie, koneserkę kryminałów, to znak, że każdy powinien sięgnąć po tę pozycję i "utopić się" w każdej stronie. Oczywiście, także wielkie brawa za pomysłowość Uroborosa i cudowną pieczątkę w książce!

***

Dziękuję Wydawnictwo Uroboros za egzemplarz do recenzji.

***


8 komentarzy:

 1. Super książka, już trzy razy ją przeczytałam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też potwierdzam, że warto ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała recenzja. Lubię tego typu książki więc będę musiała przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zaciekawiłaś mnie tym opisem. Chętnie przeczytam tę książkę.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tą książkę w swojej biblioteczce :D Jest super :D gorąco ją wszystkim polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. przepraszam, że nie na temat, ale bluzka przepiękna !

  OdpowiedzUsuń
 7. Super artykuł :) Jestem pierwszy raz na twoim blogu ale chyba będę tu wracać częściej, bardzo podoba mi się twój styl :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za ten wpis o książce Pani Krstyny. Bardzo fajnie to opisałaś, aż mi się zachciało czytać ;)

  OdpowiedzUsuń